چگونه از مدیریت زمان،درست استفاده کنیم ؟

چگونه از مدیریت زمان،درست استفاده کنیم ؟

 امروزه با وجود شتاب روزافزون زندگی ، مدیریت زمان یکی از دغدغه های همه است، با وجود ترغیب دائم ، این مسئله خواسته و یا ناخواسته عامل اضطراب و نگرانی ماست، به راستی آیا مدیریت زمان تا این حد ضروری است ؟

امروزه با وجود شتاب روزافزون زندگی ، مدیریت زمان یکی از دغدغه های همه ماست، هر روز بیشتر به زمان بندی و استفاده از زمان ترغیب می شویم و این مسئله خواسته و یا ناخواسته عامل اضطراب و نگرانی ماست ، ما دیگر هیچ وقتی برای خودمان نداریم ، می ترسیم که زمان را هدر بدهیم، گویی موظفیم تا همه ثانیه ها را درست خرج کنیم ... اما باید بدانید که این لحظه ، تنها کلید شما برای رسیدن به سلامتی و شادی است اگر آن را دریابید . اما من چگونه عادت مدیریت زمان خود را ترک کردم و تا حد زیادی پرکارتر،سودمندتر و خوشحال تر شدم؟

سال گذشته زندگیم را زیرو رو کردم. کارهای زیادی را کنار گذاشتم تا فرصت نوشتن داشته باشم. نوشتن به صورت ضرب الاجلی را رها کردم. سلامتی ام را در صدر جدول اولویت ها قرار دادم. یوگا را دنبال کردم . به جای کاربی وقفه با دوستانم بودم. کارها را به آرامی انجام می دادم . پروژه ها را متوقف کردم و دنبال ایده های جدید رفتم . تلفنی با دوستانم صحبت می کردم... در اواسط روز... برای ساعت ها.

بیشتر زندگی کردم زیرا زمان مرگ برخی چیزها بود. باید به موفقیت دست پیدا می کردم و یا در حالت ایستا گیر می کردم.در این ابعاد چیزی قابل پیش بینی نیست و رهایی تنها راه ادامه دادن است. موقع مدیریت وقتم نبود.

این روش های مدیریت زمان جانوران حقه بازی هستند. ممکن است به ما کمک کنند که فعال تر باشیم اما کاهنده استرس، شادی آفرین و هماهنگ با ماهیت حقیقی ما نیستند. ممکن است با اولویت های دقیق آزادتر به نظر برسیم اما اغلب، زمان چیره خواهد بود و ما زمان داده شده را برای اطاعت کردن از سیستم به کار می بریم.

من راضی بودن را به مطیع بودن ترجیح می دهم. و به نظر می رسد زمانی که راضی هستم... واقعا راضیم، چه پرکار باشم یا نه. و این به من انرژی بسیار زیادی می دهد تا بیشتر روی آنچه که اهمیت دارد و مرا فعال می کند تمرکز کنم.

اما چطور به این مطلب پی بردم:

چطور مدیریت زمان را در جای درستش به کار ببریم؟؟ (البته اگر مایل هستید.)

1. نوشتن یک لیست پر از جزئیات را متوقف کنید. اگر واقعا مسائل مهمی هستند، انجام دادن آن ها را به خاطر می آورید. تعداد کمی یادداشت تنها چیزی است که نیاز دارید.

2. در روز به چهار چیز بگویید خیر، ممنونم. مربی ام این تکلیف را به من داد. و این زندگی ام را تغییر داد.

3. دائما روی یک یا دوتا از آرزوهای کاری خود که به شما انگیزه می دهد وحتی خیال انجام دادن آن ها خارق العاده به نظر می رسد، تمرکز کنید .(فکر می کنم این حق واقعی شماست که فکر کنید کارتان مهم است.) هر چیز دیگری که در راستای تحقق قوی ترین امیال کاری شما نیست مانعی برای تبدیل زندگی رویایی شما به واقیعت است.

4. با افراد با استعداد و عالی کار کنید. کار کردن با افراد ناشی، خودبین و یا متوسط وقت گیر است. آن ها را بیرون کنید.

5. کارهایی که شما را شاد نمی کنند به دیگران موکول کنید.

6. هر هفته فقط سه کار مهم برای انجام دادن داشته باشید. آن سه مورد را به انجام برسانید و به این صورت به ساختن زندگی رویایی خود نزدیک می شوید. بیشتر از این کار انجام ندهید تا احساس کنید ابر قهرمان هستید.(احترام به خود شادی و بازدهی را قوت می دهد.)

7. دسته بندی کنید. تمام قبوض خود را در یک زمان بپردازید. یک روز را فقط برای ماموریت بگذارید. تمام تلفن هایتان را قبل از ظهر بزنید. این نوع عملکرد به طرز غیرقابل باوری موثر است.

8. هر روز صبح از خود بپرسید واقعا به چه کاری علاقمند هستید.نه اینکه مهم ترین چیز کدام است و نه اینکه از شما چه انتظاری می رود. بلکه آنچه که برای انجامش هیجان زده و بی قرار هستید. اشتیاق مهم ترین بخش است. شروع کنید.

حرکت کردن بدون یک لیست مرا نگران می کرد. رها کردن جریان سود و پروژه های طراحی شده ترسناک بود.رفتن به یوگا زمانی که الزام های زیادی داشتم جرات می طلبید. انجام دادن آنچه که هر روز موظفش بودم دلسرد کننده، شرم آور و همزمان هیجان آور بود. طولی نکشید که این سبک آزاد موفق ترین و رضایت بخش ترین نتایج شگفت انگیز خود را آشکار کرد .

2012-09-14 15:32:41

نظرات (3)

 • سلام

  به نام خدا<br />با سلام<br />لطفا اصلاحات زير را انجام دهيد<br />بند 6 خط دوم «انجام دهيد» بصورت «انجام ندهيد» اصلاح شود.<br />بند 8 پاراگراف آخر خط دوم «انجام دادن» بصورت «انجام ندادن» اصلاح شود.<br />به اين ترتيب مفهوم مورد نظر نويسنده در ذهن خواننده نقش مي‌بندد.<br />موفق باشيد

 • آی بانو

  در پاسخ به: سلام

  ممنون از شما که با دقت کامل مطالب مارو مطالعه می کنید،مورد اول که ذکر کردید یک اشتباه تایپی بود که اصلاح شداما مورد دوم درسته ،ما از شنیدن انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال میشیم .

 • نسیم

  سلام.ممنون از مطلب مفیدتون.واقعا عالی بود.اما من ی مشکل بزرگ دارم که نمیتونم صبحای زود از خواب بیدارشم و وقت زیادی رو میخوابم اصلا دوس ندارم اینطوری باشم اما نمیدونم چطور باهاش غلبه کنم

نظر خود را اضافه کنید.

0