دانستنی های مهم درباره ویتامین D

دانستنی های مهم درباره ویتامین D

آیا فوق العاده نیست اگر یک ویتامین بتواند استخوان های قوی تری بسازد و در برابر دیابت، بیماری MS ، سرطان، بیماری های قلبی، و افسردگی از شما محافظت کند و یا حتی درکاهش وزن به شما کمک کند؟

ویتامین D : قرص شگفت انگیز یا کشنده؟

آیا فوق العاده نیست اگر یک ویتامین بتواند استخوان های قوی تری بسازد و در برابر دیابت، بیماری MS ، سرطان، بیماری های قلبی، و افسردگی از شما محافظت کند؟ و یا حتی درکاهش وزن به شما کمک کند؟ محققان به ویتامین D اهمیت بسیاری می دهند ، ویتامینی که از واکنش پوست به نور خورشید تولید شده ودربرخی غذاها و مکمل ها وجود دارد . حقایق را درباره ویتامین D یاد بگیرید و ببینید که چه کسانی در معرض خطر کمبود ویتامین "D" هستند .

ویتامین D سلامت استخوان را افزایش می دهد

2 bone matrix

ویتامین D برای داشتن استخوان هایی قوی، بسیار مهم است از دوران کودکی تا پیری . کمک می کند تا بدن کلسیم را از مواد غذایی جذب کند . در بزرگسالان مسن تر، دوز روزانه "D" و کلسیم ، به پیشگیری از شکستگی استخوان ها کمک می کند. کودکان به "D" برای ساختن استخوانهای قوی و جلوگیری از نرمی استخوان که عامل کج شدن پاها و استخوان های ضعیف است، نیازدارند . اضافه کردن ویتامین به شیر کمک کرده تا این اختلال تقریبا از بین برود .

ویتامین D و بیماری MS

Multiple sclerosis (MS) در نواحی خط استوا شایع تر است. برای سالها، کارشناسان به ارتباطی بین نور خورشید، ویتامین D، و این اختلال خود ایمنی که باعث آسیب رسیدن به اعصاب است، مشکوک بودند . مطالعات جدید نشان می دهد که این بیماری ناشی از یک ژن نادر است که منجر به سطح پایین ویتامین D و در نتیجه ریسک بالاتری از MS می شود . با این وجود ، شواهد کافی برای توصیه ویتامین D برای پیشگیری یا درمان MS وجود ندارد.

ویتامین D و دیابت

برخی مطالعات ارتباطی بین سطح پایین ویتامین D و دیابت نوع 2 نشان داده اند ، دیابت نوع 2 ،نوع رایج تر این بیماری اختلال قند خون است. بنابراین، آیا افزایش سطح ویتامین D می تواند به از بین بردن این بیماری کمک کند؟ دلایل کافی برای پزشکان وجود ندارد که مصرف این مکمل را برای جلوگیری از دیابت نوع 2 توصیه کنند . چربی اضافی ممکن است نقشی در ابتلا به دیابت و سطح پایین ویتامین D بازی کند !1

ویتامین D و کاهش وزن

مطالعات نشان داده اند که افرادی که چاق هستند اغلب دارای سطح پایین ویتامین D در خون هستند . چربی بدن ویتامین D را به تله می اندازد و آن را کمتر در دسترس بدن قرار می دهد . کاملا مشخص نیست که آیا چاقی به خودی خود باعث کمبود سطح ویتامین D می شود و یا علت دیگری دارد . اما یک مطالعه کوچک نشان می دهد که افزودن ویتامین D در رژیم غذایی کالری محدود، ممکن است به افراد چاق با سطح پایین ویتامین D کمک کند که آسان تر وزن کم کنند .

کمبودویتامین "D" و افسردگی

ویتامین D نقش مهمی در رشد و عملکرد مغز ایفا می کند . یک مطالعه امیدوار کننده نشان داد که دوزهای زیادی از ویتامین D می تواند علایم افسردگی خفیف را کاهش دهد. اما مطالعات دیگر نتایج مختلفی دربر داشته است.

چگونه خورشید به شما ویتامین D می دهد ؟

17 woman sitting on dock

وقتی خورشید روی پوست برهنه می درخشد ، بدن شما ویتامین D خود رامی سازد . این منبع اصلی ویتامین D است، اما برای بسیاری از افراد کافی نیست. افراد بور باید 5-10 دقیقه در روز آفتابی، برای چندین بار در هفته آفتاب بگیرند . اما روزهای ابری ، روزهای کم نور زمستان، و استفاده از ضد آفتاب (که البته برای جلوگیری از سرطان پوست ضروری است ) عواملی هستند که میزان دریافت را کم می کنند . افراد مسن و افراد با پوست تیره تر لازم نیست به این اندازه در معرض خورشید قرار بگیرند . کارشناسان می گویند بهتر است این افراد به مواد غذایی و مکمل ها تکیه کنند.

غذاهایی با ویتامین D 

8 vitamin d foods

بسیاری از غذاهایی که می خوریم دارای ویتامین D طبیعی نیستند .ماهی ها یی مثل سالمون، اره ماهی، ماهی خال مخالی است یک استثناء بزرگ هستند و حاوی مقدارزیادی ویتامین D در یک وعده هستند . سایر ماهی های چرب مانند ماهی تن و ساردین حاوی "D"، اما در مقادیر بسیار پایین تر هستند . مقدار کمی نیزدر زرده تخم مرغ، جگر گوساله، و غذاهای غنی شده مانند غلات و شیر یافت می شود. به پنیر و بستنی نیزمعمولا ویتامین D اضافه می شود.

روز خود را با ویتامین D شروع کنید

غذاهایی صبحانه خود را زیرکانه انتخاب کنید ، بدینصورت شما می توانید مقدار قابل توجهی از ویتامین D به دست آورید ، برخی شیرها از جمله شیر سویا، غنی از ویتامین D است.به آب پرتقال، غلات، نان، و برخی از مارک های ماست نیز معمولا ویتامین D اضافه شده است .

مکمل های ویتامین D

برای افرادی که می خواهند ویتامین D رابه شکل قرص دریافت کنند ، دو نوع قرص وجود دارد: D2 (ergocalciferol)، که نوع موجود در مواد غذایی است ، و D3 (cholecalciferol) است، که نوعی است که از نور خورشید ساخته شده است. تولید آنها متفاوت است، اما هر دو می تواند ویتامین D را در خون شما بالا ببرد. بیشتر مولتی ویتامین ها دارای 400 IU از ویتامین D هستند . برای یافتن بهترین مکمل مورد نیازتان با پزشکتان مشورت کنید .

 آیا شمادچار کمبود ویتامین D هستید ؟

مشکلات تبدیل ویتامین D از غذا یا نور خورشید می تواند شما را دچار کمبود ویتامین D کند . عواملی که سبب افزایش خطر می شود عبارتند از:

• سن 50 سال یا مسن تر

• پوست تیره

• خانه های شمالی

• اضافه وزن، چاقی، جراحی بای پس معده

• آلرژی به شیر یا عدم تحمل لاکتوز

• بیماری های گوارش، کبد مانند سلیاک یا بیماری کرون

 علائم کمبود ویتامین  "D" 

12 xray of pelvis with osteomalacia

اکثر افراد با سطح ویتامین D پایین خون ، دارای هیچ نشانه ای نیستند.کمبود شدید در بزرگسالان می تواند منجر به نرمی استخوان شود که osteomalacia نامیده می شود.علائم عبارتند از: درد استخوان و ضعف عضلانی. در کودکان، کمبود شدید می تواند منجر به نرمی استخوان و مشکلات اسکلتی شود .

تست سطح ویتامین D شما

یک آزمایش ساده خون برای بررسی سطح ویتامین D شما ، به نام آزمون 25-هیدروکسی ویتامین D وجود دارد. دستورالعمل جاری موسسات پزشکی مقدار 20 نانوگرم در هر میلی لیتر (ng / ml) را به عنوان میزانی برای سلامت استخوانها و سلامت کلی در نظر می گیرد . با این حال، برخی از پزشکان می گویند باید سطح بالاتری را درنظر گرفت ، حدود 30 نانوگرم / میلی لیتر ، تا بتوان از همه فواید ویتامین D بهره مند شد .

چه مقدار ویتامین D نیاز دارید؟

14 happy people

مقدار مجاز توصیه شده ویتامین D در رژیم غذایی ، 600 IU (واحد بین المللی) در هر روز برای بزرگسالان تا سن 70 سالگی است. افراد 71 ساله و بالاتر باید 800 IU مصرف کنند . بعضی از محققان دوز بسیار بالاتری از ویتامین D راتوصیه می کنند ، اما مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند به شما صدمه بزند . مقادیربالاتر از 4000 واحد در روز، خطر آسیب را افزایش می دهد .

مقدار مصرف روزانه "D" برای بچه های شیرخواره

15 baby being medicated

شیر مادر بهترین است، اما ویتامین D زیادی ندارد . نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باید 400 واحد ویتامین D دریافت کنند تا زمانی که بتوانند حداقل یک لیتر شیر غنی شده (در حدود 4 ¼ فنجان) درهر روز بنوشند. در سن1 سالگی ، نوزادانی که شیر غنی شده می خورند دیگر نیازی به مکمل ویتامین D ندارند . مراقب باشید و از دادن بیش از حد ویتامین D به نوزادان خودداری کنید . دوزهای بالا می تواند باعث تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، تشنگی بیش از حد، درد عضلانی، یا علایم جدی تر شود.

ویتامین D برای بچه های بزرگتر

اکثر کودکان و نوجوانان به اندازه کافی ویتامین D از نوشیدن شیر دریافت نمی کنند . آنها باید یک مکمل با 400 IU تا 600 IU مصرف کنند . این مبلغ اغلب در مولتی ویتامین جویدنی گنجانده شده است. با پزشک کودک خود در مورد میزان مصرف ویتامین D مشورت کنید .

داروهایی که با ویتامین D تداخل می کنند

برخی داروها منجر به جذب کمترویتامین D می شوند که عبارتند از مسهل ها، استروئیدها، ضد تشنج و داروهای ضد کلسترول. اگر دیگوکسین (یک داروی قلبی)مصرف می کنید ، مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند سطح کلسیم در خون شما را افزایش داده و منجر به ریتم غیر طبیعی قلب شود . این مهم است که بحث در مورد استفاده از مکمل های ویتامین D با پزشک مشورت کنید .

ویتامین D و سرطان روده بزرگ

شاید زود باشد تا از ویتامین D به عنوان یک مبارزبرعلیه همه سرطان ها نام ببریم . اما مطالعات جدیدتر نشان می دهد که افرادی با سطح بالاتری از ویتامین D در خونشان، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند .

ویتامین D و سرطان های دیگر

همه عناوین خبری حاکی از اینست که ویتامین D راهی برای پیشگیری از سرطان سینه و پروستات است . اما محققان هنوز شواهد کافی برای اثبات آن ندارند . ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تقویت کند. وزن سالم، ورزش منظم، و دستورالعمل های رژیم غذایی جامعه سرطان آمریکا ممکن است به جلوگیری از سرطان کمک کند.

ویتامین D و بیماری قلبی

21 woman getting blood pressure checked

سطوح پایین ویتامین D با خطر بیشتر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط است. با وجود این، روشن نیست که چه میزان افزایش ویتامین D منجر به کاهش خطرات قلبی شده و چه مقدار ویتامین D مورد نیاز است. در واقع سطوح بسیار بالایی از ویتامین D در خون می تواند به رگهای خونی و قلب ، از طریق افزایش میزان کلسیم در جریان خون آسیب برساند.

یک عامل در زوال عقل؟

22 senior woman doing crossword

درافراد مسن تر بیشتر احتمال دارد که سطح ویتامین D خیلی کم باشد. محققان دریافتند که افراد مسن با کمبود سطح ویتامین D در تست های حافظه، توجه، و استدلال در مقایسه با افرادی که به اندازه کافی ویتامین D در خون آنها وجود داشته ضعیف تر عمل کردند . با این حال باید مطالعات بیشتری برای اثبات اینکه آیا قرص مکمل ویتامین D می تواند به جلوگیری از زوال عقل یا کاهش کند ذهنی کمک کند یا نه انجام شود .

2012-05-17 21:36:29

نظرات (95)

 • سارا

  ممنون، خیلی مفید بود

 • مریم

  mamnoon ali bod,masrafe ghorse vitamin D baraye kasani k hich moshkeli nadaran mane dare?

 • آی بانو

  در پاسخ به: مریم

  مریم عزیز ، بله مصرف زیاد ویتامین D باعث بروز مشکل میشود ، در واقع سطوح بسیار بالای ویتامین D در خون می تواند به رگهای خونی و قلب ، از طریق افزایش میزان کلسیم در جریان خون آسیب برساند. همیشه در مصرف تعادل را رعایت کنید . دوز مورد نیاز در متن ذکر شده است .

 • نیکو

  ممنونم . بسیار مفید بود . من بر اثر درد شدید در زانو و همینطور احساس ضعف عضلانی بخصوص در پاها. آزمایش hydroxy vitamin D 25 را انجام دادم که نتیجه 16.75 نانوگرم در هر میلی لیتر هست . این همون راشیتیسمه ؟ می تونه خطرناک باشه ؟

 • ibanoo

  در پاسخ به: نیکو

  نیکو عزیز نتیجه آزمایش رو حتما با پزشکتون در میون بذارید .

 • پری

  عالی

 • فاطمه

  سلام منم D3 پایینی دارم استخوان درد شدیدی هم دارم دارم قرص میخورم دنبال منابع طبیعی شم هستمD3 روی 4بود الان روی 6 اومده

 • پروانه

  خیلی خیلی ممنونم

 • رامین

  سلام ببخشید من 14 ساله ام و کلسیم خیلی خیلی کم دارم لطف کنید غذاهای از صبحانه تا شام را بهم معرفی کنید

 • ibanoo

  در پاسخ به: رامین

  رامین عزیز ، شما حتما باید با پزشکت مشورت کنید و از قرص های مکمل استفاده کنید

 • عذرا

  مطالب عالی بود! منم از 8 سال پیش پادرد داشتم ،این اواخر دکتری(بهتری متخصصوبهترین جراح زان در تهران که مردم برا نوبتش خودکشی می کنند) با آزمایش وغیره بهم گفت که روماتیسم وپوکی استخوان وساییدگی کشکک وآرتروز داری ،فکر کردم من به تنهایی با 40 سال سن چطور اینهمه چیز میز را باخودم حمل می کنم خیلی روحیه ام رو باخته بودم .تااینکه چند روز پیش ی دکتر عمومی بهم آزمایش سطح ویتامین د را پیشنهاد کرد ،خدا خیرش بده !معلوم شد که آنهمه درد برا کمبود ویتامین د بوده نه چیز دیگه (ازسایت شما هم استفاده کردم خیلی خوب بود!)

 • ibanoo

  در پاسخ به: عذرا

  خیلی خوشحالیم که این مطلب به شما کمک کرد ، بسیاری از مشکلات ما به علت ناآگاهی هست ، امیدواریم هرچه زودتر سلامتیتون رو به دست بیارید عذرای عزیز :)

 • هدی

  من حدود 3ساله پادرد دارم پارسال رفتم دکتر ازمایش دادم ویتامین د حدود3بود داروهامو مصرف نکردم چون وقتی میرفتم شهراصفهان اونجا خوب بود حالم پادرد داشتم فک گردم خوب شدم اما برگشتم اهواز خیلی پاهام درد میکنه و اذیتم بنظرتون دیر نشده برا قرص خوردن؟بازم بخورم؟تازه میترسم ام اس بگیرم چکار کنم؟

 • ibanoo

  در پاسخ به: هدی

  هدی جان حتما حتما به پزشکتون مراجعه کنید و آزمایش بدین و طبق دستور پزشک ویتامین دی مصرف کنید ، نگران نباشید اما این مسئله رو جدی بگیرید

 • فریبا

  سلام ممنون از مطالب خوبتون.<br />میخواستم بپرسم میوه هایی هستن ک ویتامین دی داشته باشن؟

 • ibanoo

  در پاسخ به: فریبا

  فریبا جان ، نه میوه ها ویتامین D ندارن ، منابع این ویتامین رو در این مطلب ببینید:<br />http://www.ibanoo.ir/kkkf

 • نفیسه

  سلام ممنونم از مطلب خوبتون.یه سوال داشتم بهترین زمان برای مصرف قرص ویتامین D چه زمانی است؟

 • ibanoo

  در پاسخ به: نفیسه

  نفیسه عزیز ، بهترین زمان بین غذاست !

 • اکبر

  من کمبود شدید ویتامین D دارم. متاسفانه نصف مطالبی که اینجا نوشتین صحت نداره. من سنم بالا نیست و لاغر هستم با این وجود دچار کمبود این ویتامین شدم.

 • ibanoo

  در پاسخ به: اکبر

  دوست عزیز ، این مطلب یه مطلب علمی هست و از وبسایت WEBMD مورد تایید پزشکان ترجمه شده ، در مورد صحت این مطالب تردید نداشته باشید ،حتما به پزشک مراجعه کنید .

 • پریزاد

  با سلام.دختری 27 ساله هستم که به تازگی متوجه کمبود ویتامین در خونم شدم میزان کمبود ویتامین dدر خونم از29 10می باشد.زانو درد شدید دارم وتنها 1ماهه دارم مکمل مصرف میکنم چقدر زمان لازم است تا این کمبود جبران شود؟؟ با تشکر از شماو سایت مفیدتون

 • ibanoo

  در پاسخ به: پریزاد

  پریزاد عزیز ،اینکه چه زمانی طول می کشه تا کمبودی در بدن جبران بشه رو معمولا نمیشه دقیق گفت چون این مسئله به عوامل زیادی بستگی داره! مهم اینه که طبق دستورالعمل پزشک عمل کنید

 • ستاره

  من به خاطر یک نوع الرژی نمی تونم ماهی بخورم.و متاسفانه منزلمان هم آفتاب گیر نیست.مدت زیادیه که موقع نشست و برخاست استخوانهام مخصوصا زانوهام صدا می ده..لطفا منو راهنمایی کنید.ممنون

 • ibanoo

  در پاسخ به: ستاره

  ستاره جان ، به پزشک مراجعه کن و آزمایش بده ، اگر کمبود ویتامین D داشته باشی ، می تونی از قرص های ویتامین D مصرف کنی ولی هیچوقت سرخود این قرص ها رو نباید بخوری !

 • سحر

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم کمبود ویتامین د باعث ریزش مو و لرزش دست میشه؟

 • آی بانو

  در پاسخ به: سحر

  بله کمبود ویتامین D ، می تونه منجر به ریزش مو بشه

 • غزاله

  سلام و وقت بخیر
  مدتی بود که در قسمت زانوی چپم هنگام بلند شدن احساس ناراحتی می کردم تا اینکه حدود یک ماهه که ساق و مچ پای چپم هم درد میکنه ولی این درد مداوم نیست. بعد از انجام ازمایش معلوم شد سطح ویتامین دی 4.73 است.دکتر یک امپول و 20 عدد قرص تجویز کرده. دلیل پا دردم به علت کمبود ویتامین دی است یا دلیل دیگه ای داره؟ با سپاس

 • آی بانو

  در پاسخ به: غزاله

  غزاله عزیز ویتامین D شما پایینه اما در این مورد که علت درد شما به این خاطر هست یا نه حتما باید با پزشکتون مشورت کنید .

 • فاطمه

  سلام مدت 2هفتست ریزش موی شدید دارم.حجم موهامم خیلی کم شده.شدیدا نگرانم کرده.به نظرتون میتونه از کمبود ویتامین د باشه؟26 سالمه

 • آی بانو

  در پاسخ به: فاطمه

  فاطمه جان یکی از دلایل ریزش مو می تونه کمبود ویتامین d باشه ، اما شما باید حتما آزمایش بدین و اگه پزشکتون تشخیص بده از ویتامین استفاده کنید چون مصرف خودسرانه ویتامین d می تونه مشکلاتی برای شما ایجاد کنه !

 • pary

  بسیار بسیار عالی بود

 • leily.shahmari@gmail.com

  Basalam man mojaz be kgordane 1 dvhjel hastam.akhe darookhane goft haftei 1 adad6

 • آی بانو

  در پاسخ به: leily.shahmari@gmail.com

  هفته ای 1 عدد معمولا تجویز میشه ولی شما باید طبق دستور پزشکتون از ویتامین D استفاده کنید.

 • مهدیه

  با سلام
  من 27 سالمه و قصد باردارشدن داشتم و دکتر برام آزمایش ویتامین دی نوشت و مشخص شد که از بین رنج نرمال 25 تا 70 من ویتامین دی ام 14 بود و کبود داشتم . دکتر به من قرص داد که دوماه بخورم هفته ای یه دونه و بعد دوباره ازمایش بدم.... ممنون میشم شما نظر بدید آیا خیلی شدیده کمبودم ؟؟؟ بنظرتون تا دوماه بالا میره تا باردار بشم ؟؟ من اصلا علائمی نداشتم... کم کاری تیروئید دارم فک میکردم خستگی ام از اینه فقط همین ... ممنون میشم ازتون

 • آی بانو

  در پاسخ به: مهدیه

  مهدیه عزیز ، نگران نباشید معمولا اگر مشکل خاصی نباشه برطرف میشه ولی شما حتما تحت نظر پزشکت باش و بعد از دو ماه حتما آزمایش بده !

 • محمد حسن آقایی خوزانی

  باسلام بنده از شما سئوالی دارم که قندم 244 بوده ومدتی است که خام خوار شده ام که الان قندم 140 می باشد می خواهم سئوال کنم آیا قرص ویتانین برای ضرردارد یا خیر با تشکر از شما

 • مهتاب

  سلام از سایت مفیدتون مچکرم من سی و هفت سالمه از جواب ازمایشی که دیروز به ÷زشک نشون دادم گفتن که به شدت ÷وکی استخوان داری به طوری که برای ÷ایین رفتن از ÷له باید از نرده کمک بگیری و به شدت من رو ترسوند در حالی که کلسیم بدنم خوب بود ولی ویتامین دی 9.7بود ایا تشخیص دکتر برای ÷وکی استخوان فقط با این ازمایش میتونه درست باشه

 • fereshteh

  سلام پسر من 14 ماهشه و دکتر از روی آزمایش خون و ملاجش که هوز سفت نشده تشخیص داد مبتلا به کمبود ویتامین دی هست واقعا نگرانم .چطور میشه کاری کرد که مشکلی پیش نیاد.آیا نور آفتاب تاثیر زیادی داره؟و اینکه روزی چند دقیقه باید در آفتاب بمونه؟و اینکه باید حتما در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیره؟

 • آی بانو

  در پاسخ به: fereshteh

  فرشته عزیز، در مورد ویتامین D حتما باید طبق دستور پزشکتون اقدام کنید ، بله نور آفتاب موثره اما از هزگونه اقدام بدون دستور پزشک خودداری کنید .

 • تارا

  با سلام
  من استخوان درد زیادی دارم پام هی پیچ می خوره و زانو درد زیادی هم دارم و بعد از زایمان نیز استخوان مچ دستم زده بیرون خودم رفتم یه قرض کلسیم دی آمریکایی به اسم schiff خریدم و دارم می خورم می خوام بدونم اگر کسی بدون تجویز دکتر این دارو بخوره به مشکل خاصی برمیخوره یا نه ؟

 • آی بانو

  در پاسخ به: تارا

  تارای عزیز ، شما به اجتمال زیاد دچار کمبود ویتامین D هستید و مصرف قرص کلسیم به تنهایی کافی نیست چون برای جذب کلسیم نیاز به ویتامین دی هست ، حتما به پزشک مراجعه کنید و آزمایش بدین ،مصرف خودسرانه بسیاری از داروها عوارض جدی خواهد داشت!

 • ماعده

  سلام من مدتهاست از درد کمر و بخصوص درد شدید در زانوها و مچ پا رنج میبرم طوری که کارها برام خیلی سخت شده سایقه مصرف کورتون در دوران بلوغ رو به خاطر اسم دارم الان ۳۹سالمه و کورتون رو هم به خاطر کهیر گاهی میزنم دکتر برامً ازمایش ویتامین دی نوشه فردا باید ازمایش بدن ولی الان چند روزه که خودم دارم کلسیم دی میخورم ایا روی جواب ازمایشم تاثیر میزاره ؟
  جون شهرستام باید ازمایش ارسال بشه تهران

 • آی بانو

  در پاسخ به: ماعده

  دوست عزیز ، از درمان خودسرانه در این زمینه جدا خودداری کنید و طبق توصیه های پزشکتون عمل کنید .

 • سولماز

  سلام.دختر27ام.چندوقت پیش دچار حمله همراه با تپش قلب و رعشه شدم که به بیمارستان کشیده شد.متخصصمبعد از بررسی ازمایشاتم احتمال به پانیک داد.ازونجا که در ازمایشم ویتامین dکمتر از 30بود میخواستم بپرسم کم بودن سطح dمیتونه علت بروز این حالتم باشه؟

 • ناهید

  سلام
  من 27 ساله هستم، من صبحها وقتی میرم برای ورزش در برابر نور افتاب ورزش میکنم و هفته ای دو بار هم تخم مرغ میخورم و به جای شیر از ماست استفاده میکنم ولی روزهای که ورزش نمیرم احساس افسردگی میکنم ولی صبح های که برای ورزش میرم خیلی خیلی سرحال هستم فک کنم بخاطر نور افتاب و همون ویتامین دی هست، درسته؟ به نظر تون منم کمبود ویتامین دی رو دارم؟

 • محمد

  ععععععععععالییییییییییییییییی

 • هانیه

  سلام, پدر من ویتامین دی بدنش خیلی پایینه و من هم تقریبااز 12سالگی متوجه شدم ک انگشت های دست و پام دارن کج میشن,حتی اخیرا(الان ک 24 سالمه) یکی از انگشت های دست راستم خیلی بیشتر کج شده,میخواستم بدونم دلیلش میتونه کمبود ویتامین دی باشه?و این کمبود میتونه ارثی باشه?

 • پروین

  سلام من هم کمبود ویتامین Dدارم دارو گرفتم اما میگن آمپولش زودتر نتیجه می‌گیرید من روی9 بود برا اقدام به بارداری روی چند باشه خوبه

 • پروین

  سلام ویتامین D به صورت نرمال باید چند باشه

 • سحر

  سلام.خیلی ممنون واقعا عالی بود.اگه میشه اسم یه قرصی که ویتامین دی زیاد داره رو بگین.مرسس

 • سحر

  مرسی.واقعا عالی بود.یه زحمت بکشید یه قرص که ویتامین دی زیاد داره رو معرفی کنید

 • صحرا

  من هم دقیقا علائم تارا رو دارم. بعد از زایمان استخون مچم زد بیرون. نرمی کشکک زانو پیدا کردم و زانو درد شدید. ولی الان هم کمر درد خیلی خیلی شدیدی دارم. تازه آزمایش دارم سطح دی 10.3 بود . واسه زانو دردم دکتر گفت چون شیر میدی نمیتونم قرص قوی بدم و کلسی کر داد. قرصهای مچ دردم یادم نیس ولی الان خوب شده.مشکل الان کمر درده . نمیدونم دیسکه یا فقط از کمبود ویتانی دی.اصلا این زایمان آدم رو اسقاطی میکنه حسابی!!!!!!!!!!

 • علی

  با سلام
  من دختری 4 ساله دارم که مشکل کمبود اشتها و رشد داشت با تجویز پزشک ویتامین d3مصرف نمود الان در حدود یک ماه است که مصرف نمی کند، با گرفتن آزمایش مشخص شد که سطح ویتامین D3 خون ایشان به صورت غیر طبیعی بالاست ، آیا مشکلی دختر من را تحدید می کند؟
  با تشکر

 • arash

  سلام.برای آزمایش ویتامین d باید پیش چه دکتری رفت ؟؟؟؟

 • مریم

  من به مدت یکسال به دلیل استفاده از لایه بردار پوستی سعی میکردم در معرض نور خورشید قرار نگیرم بعد از یکسال داخل زانوم به شدت درد گرفت به طوریکه دیگه نمیتونستم حتی نماز بخونم بعد متوجه شدم به خاطر این بوده که ویتامین دی به بدنم نرسیده هنوز هم زانومرو با زانو بند می بندم و سعی میکنم بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرم حالا زانوم بهتر شده.

 • الهام.ف

  با سلام .من حدود دو هفته قبل آزمایش دادم و ویتامین دی من4.5 بود.متاهل(29ساله) هستم و تابحال زایمان نداشتم.البته زانو درد یا استخوان درد ندارم.فقط کمی دچار ریزش مو شده ام.آیا این مقدار خیلی خطرناک است و ممکنه باعث بیماری ام اس یا دیابت شود؟

 • مریم

  با سلام، ممنون از اطلاعات خوبتون،
  من 33 سال دارم، آزمایش خون انجام دادم میزان ca=9.1 ولی میزان ویتامین D= 2.8
  با توجه به نتایج آزمایش آیا من میتوانم برای بارداری اقدام کنم یا اینکه اول باید ویتامین D بدنم تامین کنم.

 • دریا

  سلام من فقر ویتامینd3 دارم یعنی 5این باعث میشه در آینده ام اس بگیرم؟ من 22سالمه خواهش میکنم کمکم کنید البته این. کمبود باعث ضعف عضلات شده

 • zohre

  سلام من ۱۷سالمه ازمایش ویتامین d3دادم ۵/۳۴است
  میشه بگین حد نرمالش چنده؟

 • آسیمن

  سلام .قرص ویتامینِ Dرو چند بار در هفته باید مصرف کنیم یعنی مثل قرص آهن محدودیتی در مصرف کردن نداره؟؟؟
  ممنون میشم اگر سریعتر پاسخم رو بدید

 • کوثر

  سلام من ده ساله هستم با ازمایشی که دادم ویتامین D من 6 میباشد لطفا راهنمایی کنید

 • احسان

  سلام من 20 سال سن دارم و ساق پام به علت کمبود ویتامین دی مقداری انحراف داره،آیا با خوردن قرص های ویتامین دی این انحراف برطرف میشه؟؟؟

 • Sadra

  سلام دوستان قيمّت قرصش چنده؟

 • پرستو

  سلام
  من بیستوسه سالمه.تازه توازمایش بخاطر بیحسی پاوسوزن سوزن شدن پا متوجه شدم ک کمبود ویتامین دی و کلسیم دارم.ویتامین d3ام 18.5 هستش ک گفته نرمالش باس بین 30-100باشه.حالام دکتر بم قرص ویتامین دی 50000داده.گفته دوهفته روزی یک باربخور.بعداون سه هفته یکی.وبعداینکه بیس دونش تموم شدش ازمایش بده بیار.الان حدودیه هفتس مصرف میکنم حس میکنم یخورده حالت تهوع دارم.ایامال اونه یانه؟ چیکارکنم....

 • لیلی

  سلام .واقعا عالی بود ممنون از اطلاعات کامل وجامعتون

 • فردین

  با سلام
  خانم من ویتامین d اش پایین میباشد ودر اثر آن زانو و مچ دست اش درد میکند و به دکترهای زیادی مراجعه کردیم ،خواهشمند است راهنمائی فرمایید به چه متخصصی باید مراجعه نمود

 • سپیده

  ممنون از مطالبتون عالی بوووود .....من یه سوال برام پیش اومد توی مقاله اومده خانه های شمالی موجب کمبود ویتامین دی میشود ...با توجه به این که این مقاله ترجمه شده است آیا میتوان این مطلب را به عنوان خانه های شمالی در ایران هم تعمیم داد ؟؟؟ ...با تشکر

 • مريم ثروتى

  سلام
  لطفا بهترين زمان مصرف ويتامين د٣ را بگوييد و اگر با چه چيزى مصرف بشود بهتر است

 • مریم

  باسلام.لطفا بگید ویتامین د3همون ویتامین د هست؟من د3آزمایش دادم 59.3ng هست و هنوز مصرف میکنم هفته ای 1عدد

 • hamzeh

  با عرض سلام، من 33سالمه ویتامین d بدنم 13 هست،آزمایشهایی که انجام دادم یعنی چکاب کامل انجام دادم خوب بود، ولی ویتامین d ام کمه،ممنون میشم راهنمای کنید

 • صبا

  سلام.من 18سالمه.تازه یه ماه میشه که دچار کم کاری تیروئید شدم.از طرفی ویتامین d3کمی هم دارم.قرص این ویتامین رو مصرف میکنم.چیکار باید بکنم.

 • amir

  سلام من 40 سال سن دارم با ازمایش ویتامین D مشخص شده ویتامین D من پایین هست میخواستم بپرسم کپسول 50000 ماهی یک عدد اشکالی ایجاد نمیکنه بعد کی بخورم صبح یا شب ممنون از شما البته مشکل استخوان هم دارم

 • abolfazl

  عالی بود خیلی ممنون

 • سمیرا

  سلام ممنون از مطالب مفید
  من به تجویز دکتر زنان روزی یه ویتامین ای میخورم
  شبی یه دونه اسید فولیک
  حدود یکسال پیش شروع به درمان کم کاری تیرووید کردم. هفته ای یه دونه ویتامین دی به تجویز دکتر غدد نیخوردم که سطح ویتامین دی نرمال شد دکترم گفت ماهی یه دونه بخور که دوباره با کمبود ویتامین دی مواجه نشی.
  الان زمان خوردن ویتامین دی رسیده
  چیکار کنم با ویتانین ا. تداخل نداشته باشه
  ممنون اگه راهنمایی کنید

 • Reza Asakereh

  خیلب خوب بوداستفاده کردم ممنون

 • مهسا عبدالصمدی

  واقعا درسته.خواهش میکنم مراقب کمبود این ویتامین مخصوصا برای بچه هاتون باشید.من بیست سالمه. چند ساله مشکلات زیادی برام پیش اومده و تازه فهمیدم مسببش کمبود این ویتامین بوده.مشکلاتی مثل کج شدن ساق پاهام.افسردگی.افت درسام و مشکل یادگیری.افسردگی و خودارضایی شدید و تحریک شدن ناخوداگاهم.آلرژی به بوی عطر و اسپند و دود و هرچیزی که بو داره.تنگی نفس و کمبود ویتامین c ... واقعا ضعیف و بی جون شدم و خیلی سریع خسته میشم و با هر کار ساده ای قلبم تند میزنه و بدنم داغ میشه.گرمم که میشه دلم میخواد بپرم تو اب یخ.. واقعا بده. بدترین زندگی ..... توروخدا بی توجه نباشید. دعا کنید برام بهتر شم خسته شدم. لطفا لطفا نظرمو ثبت کنید

 • معصومه

  با سلام آیا کمبود ویتامین d3 باعث کاهش هورمون fsh می شود یا نه خواهش میکنم پاسخ دهید چون این موضوع خیلی برآیم مهم است با تشکر

 • رحیم

  خیلی خوب بود ممنون

 • AMIRREZA

  سلام مطالب مفیدی در سایتتون گذاشتین من چربی خون بالایی دارم چربی خونم 400 پدرم پزشک هستش آزمایش که دادم متوجه شدم که کمبود ویتامین D و چند ماهی بود که وقتی راه میرفتم خیلی درد مفاصلم زیاد بود پدرم بهم گفت که باید تا 6 ماه مکمل بخورم میترسم چون چربی خون بالایی دارم دچار بیماری Ms شم چکار کنم دنبال یک غذا با چربی پایین و ویتامین بالا میگردم اگر میتونین یک غذا معرفی کنین ممنون.13ساله از مشهد

 • ستاره

  با عرض سلام و با تشکر از سایت آی بانو
  من 31 سالمه.مدتی بود بشدت در ساق پام احساس ضعف داشتم طوریکه کار روزمره برام خیلی سخت شده بود و نمیتونستم سرپا بایستم.آزمایشم نشون داد ویتامین د3 خونم 5 هست.دکتر برام 8عدد آمپول ویتامین د تجویز کرد.کم کاری تیرویید هم دارم.دوماهه که وزنم اضافه شده آیا کم کاری تیرویید و کمبود ویتامین د برطرف بشه چاقیمم درمان میشه؟در ضمن کم خونی شدید هم داشتم که بخاطر فقر آهن بود که با مصرف ونوفر برطرف شد.ممنونم

 • doctor

  بهتر است ميگفتيدويتامينD3

 • معصومه خ

  سلام ویتامین D من 15است وبسیار هم پایینه به پزشک هم مراجعه کردم برام قرص تجویز کرد اما با توجه به این که تاثیری نداشته بلکه پا دردم بیشتر هم شده وزنم هم بالاست باید چه چیز هایی مصرف کنم تا درد پام بهتر بشه.حتی پیاده روی هم نمیتونم کنم

 • هادی

  با سلام و تشکر لطفا" بفرمایید آیار ساعت خاصی برای مصرف ویتامین د وجود ذلرذ یا زمان مهم نیست؟
  متشکرم

 • ستاره

  سلام من ٣ماه پيش ويتامين دي رو ٦ بود و قرص مصرف ميكنم
  اما تنگي نفس دارم ايا بهاطر ويتامين دي هستش
  درضمن من دريچه ي معدم شل هست

 • حسینی

  باسلام من 28 سالمه ازوقتی یادمه یعنی بچه که بودم تاالان دچارضعف پاوخواب رفتگی دست وپاهستم دکترهم رفتم ولی تشخیصی ندادن وگفتن مشکلی نیس خواستم بدونم ممکنه کمبودویتامین د باشه؟

 • baran

  یک سوال مهم ایا ویتامین Dبه ترمیم غضروف و مفاصل هم کمک میکند؟؟ اگه نه چه ویتامینی هایه غذایی وچه قرص هایی هستند که غضروف و مفاصل رو ترمیم میکند ؟؟؟!

 • مریم

  سلام تداخل متفورمین با قرص ویتامین د چیه مرسی

 • محمد

  با سلام خواهشمندم راهنمایی بفرمایید برای رفع کمبود ویتامین دی به چه دکتر و متخصصی باید مراجعه کنم؟ سپاس

 • پروانه

  سلام من کمبود ویتامین Dدارم دکتر رفتم....فقط1بسته قرص ب من دادن تموم شده و من هنوز همون علائم رو دارم به نظرتون باید دوباره مصرف کنم یا برم دکتر؟

 • لیلی

  سلام دوست خوبم...من ازمایش دادم و متاسفانه میزان ویتامین دی بدنم کم بود و دکتر برام امپول و قرصشو تجویز کرد.میخاستم بپرسم که من به صورت خیلی جزیی پای پرانتزی دارم ابا این مشکلم با خوردن این دارو ها رفع میشه ؟؟من 23ساله ام.ممنون

 • ميترا

  سلام وقت بخير بهترين زمان مصرف ويتامين دي كه رسوب نشه جه زماني هست؟با شير خوبه؟ممنون ميشم زودتر جواب بدين

 • مهدیار

  ایا قرص ویتامین دی که در مدرسه میدهند باعث حالت تهوع میشو؟

 • معصومه

  سلام .من سال گذشته آبان ماه آزمایش دادم ویتامین دی 15 بود .بعد از مصرف قرص چند روز پبش دوباره آزمایش دادم و ویتامین دی به 52 رسیده بود .ولی دکتر توصیه کردن که دو روز یک بار قرص ویتامین دی بخورم تا از این حد پایین تر نیاد

 • مهدی

  مرسی خیلی عالی بود :)

 • شیرین

  با سلام.من آزمایش انجام دادم ویتامین d من 4 بود.دکتر بهم 5 تا آمپول d3داد که هر 3 هفته درمیون یکی بزنم.آیا این مقدار زیاد نیست؟میشه راهنماییم کنید.ممنون

نظر خود را اضافه کنید.

0