سیر دشمن سرماخوردگی

سیر دشمن سرماخوردگی

شاید تعجب کنبد اما این ماده غذایی می‌تواند در عرض سه ساعت با سرماخوردگی مبارزه کند!

به فصل سرما وآنفولانزا خوش آمدید، فصلی که صدای فین فین زیاد است، دستمال‌های کثیف کنارتان تلمبار شده و اینترنت مملو از سوالات مردم درباره‌ی درمان بیماری می‌شود. برای مثال سیرخام یا سیر خردشده را با عسل طبیعی مخلوط کنید و قبل از اینکه کاملا آغشته به آن شود میل کنید. گرچه کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد، این کار موثر است، شاید در کمتر از سه ساعت.

در یک آزمایش بالینی، افراد صبحانه‌ایی با پنج گرم سیرخام کوبیده شده، حدود دو حبه سیر، میل کردند. البته قبل از اینکه، محققان نمونه‌ی خون آن‌ها را بگیرند. دقیقا سه ساعت پس از خوردن سیر، به طرز قابل توجهی فعالیت ژن‌هایی که در تولید و تقویت ایمنی گلبول‌های سفید خون نقش دارند (همانند روند مبارزه با سرطان) افزایش یافت.

اما دانشمندان، نمی‌توانند به‌طور قطع بگویند که آیا سیر همانطور که سریعاً ژن‌های افراد را فعال کرد، می‌تواند در سرماخوردگی موثر باشد یا خیر. تحقیقی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که شرکت‌کنندگانی که روزانه سیر مصرف می‌کردند، فعالیت گلبول‌های سفید خون آنها بیشتر شده بود، علائم سرماخوردگی کمتری داشتند و در مقایسه با کسانی که دارو مصرف می‌کردند، زودتر سرماخوردگیشان بهبود می‌یافت. علاوه‌ بر این، براساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ انجام شد، افرادی که سیر مصرف می‌کردند، کمتر سرما می‌خوردند و یا اگر دچار سرماخوردگی می‌شدند، زودتر بهبود می‌یافتند.

چه چیز سیر را تا این حد شگفت‌انگیز می‌کند؟

محققان دقیقاً ترکیب یا ترکیبات ضد ویروسی خاصی را مشخص نکرده‌اند، اما آنها می‌گویند برخی مواد مغذی در سیر، شامل ویتامین C، مواد معدنی مثل سلنیوم، آنزیم‌های خاص و ترکیبات سولفوری می‌توانند خاصیت ضد ویروسی داشته باشند.

اگر در صدد هستید تا خودتان درمان با سیر را انجام دهید، کارشناسان می‌گویند، حبه‌های سیر را خرد کنید یا بکوبید و سپس بخورید و یا اینکه در غذاهای خام مثل تزیین سالاد از آن استفاده کنید. به گفته‌ی محققان، سیر خام کوبیده شده، آنزیم آلیناز را آزاد می‌کند که به طور مداوم باعث شکل‌گیری آلیسین (ترکیبی با خاصیت آنتی‌باکتریالی) می‌شود.

اگر تا حدودی در پخت‌و‌پز از سیر استفاده می‌کنید آن را خرد یا له کنید و قبل از پختن، ده دقیقه کنار بگذارید، در این صورت، آلیسین به خوبی حفظ می‌شود. در پایان، مصرف مکمل نیز سودمند است. بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند، پودر عصاره آلیسینی را انتخاب کنید که استاندارد باشد و مقدار آلیسین در هر قرص ثابت باشد.

2016-01-21 00:00:00

نظرات (1)

  • sara

    عالی :) :)
    http://anjomanesalonhayezibaei.com/

نظر خود را اضافه کنید.

0