گیاهانی که به بهبود محیط خانه کمک می کنند!

گیاهانی که به بهبود محیط خانه  کمک می کنند!

بسیاری از مردم از قدرت باورنکردنی نگهداری گیاهان معمولی در خانه اطلاع ندارند. در اینجا به ۱۰ مورد از گیاهان باورنکردنی که در بهبود محیط کمک شایانی به ما می‌کنند، اشاره می‌شود.

 گیاهان کمک می‌کنند تا اتمسفری پاک‌، رطوبت هوای با ثبات و اکسیژن فراهم شود. این قبیل موارد برای حفظ ایمنی خانه، برای کودکان و افرادی که از آلرژی رنج می‌برند از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

گاهی این گیاه شادی زنانه نیز خوانده می‌شود، اعتقاد بر این است که این گیاه شادی و عشق را به خانه می‌آورد. اسپاتی فیلوم نه تنها رطوبت را جذب می‌کند، و بالطبع هوای را خانه تعدیل می‌کند، بلکه قارچ انگلی گیاهان را از بین می‌برد. اگر این گیاه در دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شود، سالم‌تر نیز خواهد ماند.

گل قهوه (Coffea)

کافیا

از میان ۱۰۰ نوع مختلف گیاهان، مردم معمولاً گیاه درختچه عربی یا بوته قهوه کنگویی را انتخاب می‌کنند که انواع مختلفی از قهوه عربی یا افریقایی را تولید می‌کند. این گیاهان فقط در سال پنجم یا ششم میوه می‌دهند، پس بهتر است یک بوته جوانه زده را بخرید. این گیاهان به آبیاری مناسب و در عین حال مقادیر خاصی سایه احتیاج دارند. آن‌ها در جذب رطوبت فوق‌العاده‌اند و در زمانی که گل می‌دهند، هوا را مملو از عطر گرمسیری می‌کنند.

مورد(Myrtus)

مورد

مورد، سمبل صلح و مسرت است. در گذشته، مردم اعتقاد داشتند که این گیاه مقدس شده و می‌تواند نیروی جوانی را به افراد مسن بازگرداند و به مسافران انرژی و روح تازه ببخشد. امروزه، ما با اطمینان می‌گوییم که این گیاه از خواص متفاوت اما مفیدی برخوردار است. این گیاه نه تنها خُرداقلیمی سالم در خانه فراهم می‌کند، بلکه در جهت سلامت شما گام برمی‌دارد: خواص ضدمیکروبی که از برگ‌ها و گل مورد ساطع می‌شود، کمک می‌کند تا میکروب‌های هوا کشده شوند.

برگ بو(Laurus nobilis)

برگ بو

برگ بو زمانی غذای مورد علاقه دایناسورهای گیاه‌خواری بود که اگرچه ضعیف بودند اما در برابر شکارچیان درنده مقاومت می‌نمودند. پس به همین دلیل مردم برای مدتی طولانی این گیاه را سمبل افتخار، پیروزی و شکوه می‌پنداشتند. این گیاه بومی مناطق نیمه حاره‌ایی است و به همین دلیل عاشق هوای مرطوب، سایه و مقدار فراوانی آب ولرم است. جذب رطوبت هوا، کمک می‌کند تا خُرداقلیمی طبیعی در خانه فراهم گردد. علاوه بر این، برگ‌های آن را می‌توان خشک نمود و در مصارف آشپزی به کار برد.

لیمو

لیمو

بوته لیمو از هر جهت درختی فوق‌العاده است. هنگامی که گل می‌دهد، هوا را مملو از عطر باشکوه خود می‌نماید و در عین حال رطوبت دلپذیری فراهم می‌سازد. برگ‌های لیمو، از خواص درمانی متعددی برخوردارند و هوای اطراف را استریل می‌کنند. بوته لیمو، عاشق نور خورشید، آبیاری مرتب و خاک خشک است.

سرو خانگی

سرو خانگی

در ژاپن، سرو سمبل فداکاری تلقی می‌شود. اعتقاد بر این است که روح مردگان و خدایان در آن سکنی گزیده‌اند. این گیاه همیشه سبز، فضای خانه را تلطیف کرده، رطوبت فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا از شر آلودگی رها شوید. این گیاه همچنین علائم میگرن و سردرد را تسکین می‌دهد. در عوض، طالب سایه و آبیاری مرتب است.

سانسوریا(Sansevieria)

سانسوریا

این گیاه کارهای خارق‌العاده‌ایی انجام می‌دهد. هوا را تلطیف می‌کند، اکسیژن فراوانی تولید می‌کند و بخاراتی که از مواد مصنوعی ساطع می‌شود را خنثی می‌کند. مراقبت از آن بسیار ساده است: زیرا رطوبت را در برگ‌های خود حفظ می‌کند، پس به آب زیادی احتیاج ندارد. بدین ترتیب در هر گوشه‌ایی از آپارتمان یا خانه‌ شما می‌تواند جای بگیرد.

بنجامین(Ficus)

planet-8

فیکوس محبوب‌ترین گیاه خانگی است. رطوبت فراوانی در هوا پخش می‌کند، هوا را مملو از اکسیژن می‌کند، سموم و ویروس‌ها را خنثی می‌کند و با کمک برگ‌های پهن خود غبار فراوانی را گیر می‌اندازد. در خانه‌ایی که فضا کافی داشته باشد به خوبی رشد می‌کند و به سایه نیاز دارد. یکی از متداول‌ترین گونه‌های آن انجیر اشکی یا انجیر بنجامین است که به افتخار گیاه‌شناس بریتانیایی بدین نام خوانده می‌شود و سمبل پایتخت تایلند، بانکوک می‌باشد. نگهداری از آن بسیار ساده است، رشدی سریع داشته و نیاز به آبیاری فراوان ندارد.

سیسوس

سیسوس

سیسوس کوادرآنگولاریس رفتاری مشابه پیچک دارد، به سرعت هر گونه ساختار محافظتی را از خود باز کرده و با برگ‌هایش در جهت نور حرکت می‌کند. به آسانی با هوای خشک تطبیق می‌یابد، به تدریج رطوبت را جذب می‌کند، اما به سایه بسیار و آبیاری مرتب نیاز دارد.

کالانکوئه(Kalanchoe)

کالانکوئه

گیاهی هوشمند، که گونه‌های مختلف آن شبیه یکدیگرند. کالانکوئه گیاه بومی ماداگاسکار است و مناسب ساختمان‌هایی که هوای خشک دارند. رطوبت را در برگ‌های خود جمع می‌کند و هوای آپارتمان را متعادل می‌سازد. نباید زیاد آب داده شود اما باید در نقطه‌ایی قرار گیرد که نور خورشید فراوانی دریافت می‌شود.

2016-12-06 00:00:00

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0