تولدت مبارک مریل استریپ !

تولدت مبارک مریل استریپ !

مریل استریپ محبوب، بازیگری که بیشترین نامزدی جایزه آکادمی اسکار را در تاریخ داشته است (تا کنون 18 بار نامزد شده است) دیروز 65 ساله شد ، برخی از بازیهای او را مرور می کنیم :

مریل استریپ، بازیگری که بیشترین نامزدی جایزه آکادمی اسکار را در تاریخ داشته است (تا کنون 18 بار نامزد شده است) دیروز 65 ساله شد. در سنی که بیشتر زنان بازیگر تلاش می کنند که مناسب صنعتی باشند که بیشترین سعیش را می کند تا زنان بالای 50 سال را نادیده بگیرد، استریپ برخلاف همه ثابت کرده است که هنوز به اندازه گذشته مشهور است. تنها امسال سه فیلم از او روی پرده می رود: "مرد خانه ها"، "اهداکننده" و فیلم اقتباس شده از موزیکال دوست داشتنی اِستفن سوندهایم "به سمت جنگل." برای یادبود میراث جاودان او ، برخی از فیلم های او  را انتخاب کرده ایم که توصیه می کنیم حتما ببینید ،بازی زیبای مریل شما را حیرت زده خواهد کرد . شما به کدام فیلم علاقه مند هستید؟ در قسمت نظرات به ما بگویید.


فیلم "She-Devil " 

meryl-1

مریل استریپ هر کاری می تواند بکند. مدرک می خواهید؟ او می تواند در یک فیلم نقش مارگارت تاچر را بازی کند و در فیلمی دیگر با روزان بار رقابت کند. در کمدی کم امتیاز گرفته "She-Devil " استریپ جالب ترین دگرگونی کمدی اش را به عنوان مِری فیشر، یک رمان نویس رمانتیک علاقه مند به هر چیز صورتی و پسرهای عضلانی اهل استخر، به نمایش می گذارد. در یک صحنه از فیلم شخصیت او متوجه می شود که معشوقش با منشی خود به او خیانت کرده است. کج خلقی که از او می بینیم در دست هر کس دیگری می توانست به یک نمایش خنده آور دست و پا شکسته تبدیل شود. اما بازی مریل استریپ ، یک فروپاشی تعدیل شده متخصصانه است که در اجرا مسرت بخش است و برای بارها قابلیت دوباره دیدن دارد.

 

فیلم "Death Becomes Her" 

meryl-10

این فیلم، فیلمی است در مورد وابستگی به گذشته نه تنها به بهای حال بلکه حتی آینده. شروع این موزیکال به طرز عجیبی شایسته و مناسب است؛ یک قسمت فوق العاده عالی از لحظه بزرگ مادِلین اَشتون در برادوِی که هر ژانر ممکنی را به طور تحسین برانگیزی ادغام می کند. در مواجه با نظرات یک جمعیت معترض و خشمگین، مریل برای کمی خواندن، رقصیدن و تاثیری که از مریلین مونرو و صدای "whoowhoo" گرفته بود روی صحنه رفت. مهم تر از این، او واقعا به عنوان یک بازیگری که خیلی در کارش خوب نیست، قابل قبول است؛ که وقتی شما این را نسبت به استعداد ذاتی او در نظر می گیرید، بسیار ویژگی عالی است.


فیلم "Manhattan

meryl-2

ممکن است شما بحث کنید که سمفونی شهر در ابتدای فیلم "مَنهَتَن" وودی اَلِن نمایش را از بازیگر اصلی روان رنجورش می دزدد. اما پس از دقیقه ای که می بینید جیل (مریل) و آیزاک (وودی) را در حالی در خیابان می بینید که آیزاک از همسر سابقش می پرسد آیا او در باره جدا شدنشان دارد کتابی می نویسد یا نه، متوجه می شوید که بازیگر زن جوان، فیلم را به دست می گیرد.در سال 1979 استریپ به خاطر نامزدی اسکار برای فیلم "شکارچی گوزن" به مشهور شدن و جهانی شدن نزدیک بود اما به سختی افراد را به سینما می کشاند. با این حال همه چیز در رابطه با مخلوط بی همتای حال مشتاق و نترسش و خویشتنداری هوشمندانه اش طی این گفتگوی کوتاه منتقل می شود. همیشه از آیزاک یک قدم جلوتر است و او به دنبالش حرکت می کند، جیل مدام با حاشیه رفتن های عادی به او بی اعتنایی می کند. و قیافه جیل با نوسان هایی که به صورتش می دهد: از بی علاقگی تا از خود راضی بودن و در انتها تحقیر آشکارش در حالی که آیزاک همچنان پشت سر او خیابان را گز می کند. 


فیلم "جولی و جولیا" :

meryl-3

یک لحظه کوتاه در زندگی من بود که به رفتن به مدرسه آشپزی فکر کردم دقیقا به همان دلیلی که نقش جولیا چایلد استریپ در این کلیپ عنوان می کند: من عاشق خوردنم. آن قدر استریپ در نقش جولیا در فیلم سال 2009 "جولیا و جولی" خوب بود که من برای نصف فیلم کاملا جولی را فراموش کردم؛ شخصیت اِمی آدامز غیر قابل تحمل بود تا اینکه استریپ فوق العاده دوباره به صحنه برگشت.او توانست نمودی از شخصیت چایلد را به نمایش بگذارد که همه خصلت های دوست داشتنی اش (صدا، حالت صحبتش، بی دست و پا بودنش به خاطر قد بلند) را بدون اینکه اجرایش را به کاریکاتور تبدیل کند نشان می داد. گذشته از آن، ارتباطش با استنلی توکی به عنوان همسر (پاول چایلد) واقعا محشر بود. به علاوه، خدای من، غذاهای این فیلم برای تماشا عالی هستند.


فیلم "Stuck On You

meryl-4

اگر کسی بتواند نقش مختصرش را در یک فیلم که خودش عالی است پررنگ کند، آن فرد مریل استریپ است. ویژگی مهم کمدی سال 2003 برادران فارِلی که مت دمون در آن از همیشه بامزه تر است و گرگ کینر هم در آن حضور دارد امضای کارگردانی دو برادر است که مخلوطی از طنزی وقیح با قلبی بی ریاست و نقش کوتاه استریپی به خوبی در این فیلم جای خود را باز کرده است. نیازی نیست که فردی که سه بار برنده اسکار شده است در این کمدی کوتاه احمقانه ایفای نقش کند (که البته بازهم باید گفت که عالیست)، اما او باز هم هست، با موزیکال "بونی و کلاید" در انتهای فیلم می رقصد و می خواند. و صد البته که باز هم مثل همیشه درخشان بازی می کند و به همه اثبات می کند که کاری نیست که نتواند انجام دهد.


فیلم "Adaptation"

meryl-5

مریل استریپ برای بازی در یک نسخه بسیار تخیلی نویسنده نیویورکر، سوزان اورلیان در فیلم سال "دزد ارکیده" اسپایک جونز که کمی براساس رمان اورلیان به همین نام بود، نامزد دریافت اسکار برای نقش مکمل در سال 2003 شد. در یک صحنه شخصیت او از حیطه راحتی و آسایشش خارج می شود و پودر جادویی روح گریزان ارکیده (نوعی مواد مخدر) را از دماغش بالامیکشد. کمی طول میکشد تا مواد اثر کند ولی وقتی این اتفاق می افتد با کارهایی مانند مسواک زدن دندانهایش، زل زدن به انگشتان پایش و درآوردن صدای شماره گیری تلفن (در هارمونی با علاقه رمانتیکش به جان لاروچ که نقشش را کریس کوپر بازی می کند.) از خود بی خود می شود. با اینکه استریپ اکثرا به خاطر تطبیق پذیری اش با لهجه های متفاوت و بازی کردن نقش هایی در سنین و ملیت های مختلف ستایش می شود، در این فیلم در نقشی شبیه به خود بازی می کند و هم چنان می تواند جوهره ظرافت استریپی اش را در نقشش بیاورد. باور کنید چیزهای کمی در زندگی لذت بخش تر از تماشای مریل استریپ وقتی در فضاست و مسواک میزند وجود دارند.


فیلم "شیطان پرادا می پوشد"

meryl-6

به عنوان میراندا پریستلی، سردبیر ارشد رانوِی، استریپ آراستگی مشخصی را با ظرافت و زیرکی ادغام می کند و در فیلم اقتباسی از رمان زنانه نیمه اتوبیوگرافیکال (تا حدودی بر اساس زندگی شخصی نویسنده) لاورِن وایزبرگر "شیطان پرادا میپوشد" به نمایش می گذارد. با اینکه رمان در دنیای مد اتفاق می افتد، همه شخصیت ها سوای پریستلی (با تشکر از اجرای استریپ)، مانند کاریکاتوری از همتاهایشان در دنیای واقعی هستند. استریپ شهرت حرفه ای ترسناک پریستلی را با اجرای فوق العاده اش به طور همزمان هم تقویت می کند و هم به آن آسیب می زند.او با سلیقه نکته سنج پریستلی و خویشتن داری خاصش که پرتره ای پیچیده از زن مدرن متخصص به دست می دهد مطابقت دارد. اگر هر کس دیگری برای نقش پریستلی (که آنچنان بر کسی پنهان نیست که سردبیر ارشد "وُگ" آنا وینتور است) انتخاب می شد، این فیلم اینگونه نبود !


فیلم "کرامِر در مقابل کرامر"

meryl-7

این فیلم که در سال 1979 ساخته شد داستان طلاق و دعوای به سرپرستی گرفتن دو ولی را بازگو می کند که پس از اکران شدنش مقدار زیادی جایزه گرفت. با اینکه این فیلم جلوه گر هنر هر سه بازیگر اصلی (یعنی مریل استریپ، داستین هافمن و جاستین هنری جوان) بود، صحنه پایانی و معروف این فیلم همیشه به عنوان یکی از برتربن لحظات استریپ باقی خواهد ماند. این خیلی چیزها را عنوان می کند. پس از بردن دعوا بر سر سرپرستی پسرش، شخصیت استریپ در نهایت تصمیم می گیرد که بگذارد او با پدرش زندگی کند. وقتی او  آپارتمانی که قبلا آن را با هم سهیم بودند ترک میکرد از همسر سابقش پرسید "چطور به نظر میام؟" و او جواب داد "فوق العاده." این یک صحنه تکان دهنده در یک فیلم چندبرابر تکان دهنده است. این فیلم هم چنین باعث شد مریل اولین اسکارش را ببرد.


فیلم "Doubt"

meryl-8

فیلم اخلاقی و انعطاف دهنده ذهن جان پاتریک استنلی براساس نمایشنامه اتوبیوگرافیکال خودش است که فقط 4 شخصیت دارد. زمان تهیه فیلم انتخاب این 4 بازیگر برای موفقیت در بیان داستان ،کلیدی و محوری بود و اِمی آدامز، ویولا دیویس، قیلیپ سیمور هافمن و مریل استریپ بهترین انتخاب هایی هست که شما می توانید داشته باشید. استریپ به عنوان خواهر آلویسیوس که مدیر جدی یک مدرسه مذهبی در شهر نیویورک است در فیلم می درخشد. برخوردهای او و دعواهای شخصی اش با کشیش کلیسا که نقشش را هافمن بازی کرده بود از بهترین صحنه ها در کار هنری جاودانه این دو بازیگر است. دیالوگ های آنها سریع و صریح است در حالی که هر دو سعی در کنار زدن دیگری دارد تا جایی که کار به توهین می کشد.


فیلم " رودخانه وحشی"

meryl-9

پس از اینکه استریپ به راحتی در نقش های رمانتیک گوناگونی ما را محسور میکند، این نوعی شُک است که او را در این فیلم در نقشی کینه توز، بی رحم و زیرک ببینیم. درصحنه ای از فیلم  بعد از یک گردش خطرناک در رودخانه که نشان می دهد همراهانش از رودخانه تهدیدآمیزتر هستند، او مانند یک قربانی است. اما تهدید لفظی او بارها از تفنگی که در دست کوین بِیکِن است نگران کننده تر است.


فیلم " بانوی آهنین"

meryl-11

استریپ بارها و بارها خودش را کاملا در نقشش غرق می کند. او شخصیت ها را در دست می گیرد و با علاقه درگیر همه خصوصیات آنها می شود. این مسئله در نمایشش از نخست وزیر سابق انگلستان، مارگارت تاچر در "زن آهنین" مشهود است. استریپ با نشان دادن احساس و طرز فکر واقعی و پیچیده تاچر نشان می دهد که این فرد خالی از احساس و علاقه نبوده و به این شخصیت بحث برانگیز به خوبی تجسم می بخشد. در خلاصه ای از فیلم جیمز روکی می نویسد "ریزبینی و موشکافی استریپ در رابطه با هر تکان یا تغییر موضع تاچر بهترین و دینامیک ترین بازی سال البته ارائه شده توسط یک انسان واقعی است."

2014-06-26 00:00:00

نظرات (1)

  • زهرا

    همه فيلم هاش معركه هستن مخصوصا "موسيقي قلب"

نظر خود را اضافه کنید.

0