معرفی فیلم های فوق‌العاده با موضوعات کاملاً هوشمندانه (بخش اول)

در میان هزاران فیلم معمولی با موضوعات قابل حدس، مرواریدهای ارزشمندی از هنرسینما وجود دارد که مرزهای سنت را می‌شکند و به طرز برجسته‌ایی خودنمایی می‌کند.

تصمیم داریم فیلم های فوق العاده ای به شما معرفی کنیم که شما را از ابتدا تا انتها روی صندلی میخکوب نگه دارد:

هفت (Se7en)

فیلم سون

جنایتی فوق‌العاده خوفناک از قاتلی روانی که قربانیان خود را برحسب گناهان مرگ‌باری که مرتکب می‌شوند، تنبیه می‌کند. پیش از تولید این فیلم، مجریان طرح اصرار داشتند که اندکی تغییر در کشمکش‌های فیلم ایجاد شود، برای مثال صحنه آخر بازنویسی شود. هیچ‌کس نمی‌داند چه پایانی در انتظار فیلم و برد پیت بود اگر دخالتی در پایان فیلم رخ نمی‌داد.

 

باشگاه مشت‌زنی ( Fight Club)

باشگاه مشت زنی

کارمند اداره‌ایی از بی‌خوابی رنج می‌برد و تلاش می‌کند تا چاره‌ایی برای این زندگی غیرقابل تحمل و کسالت‌بار خود بیابد که با تیلر دوردن، تاجری پرجذبه آشنا می‌شود که فلسفه پیچیده‌ایی در زندگی خود دارد. صحنه پایانی فیلم شوکه کننده است و کشفیات شخصت‌ها منجر به حوادثی غیرقابل پیش‌بینی می‌شود.

 

قلب فرشته(Angel Heart)

قلب فرشته

هری انجل، کاراگاهی خصوصی که از اشراف‌زاده‌ایی مرموز ماموریتی مبنی بر یافتن سربازی قدیمی را دریافت می‌کند که البته ماموریت وی با شکست مواجه می‌شود. پس از قول پرداختی عالی، موافقت می‌کند اما آنچه در نگاه اول ساده به نظر می‌رسید، بسیار پیچیده می‌شود و با انبوهی از اجساد روبرو می‌گردد و پایانی ناخوشایند را رقم می‌زند.

 

جزیره شاتر (Shutter Island)

جزیره شاتر

دو افسر امریکایی به جزیره‌ایی در ماساچوست می‌روند تا ناپدید شدن بیماری را از تیمارستان جنایتکاران روانی بررسی کنند. طی تحقیقاتشان، شخصیت‌ها با سلسه‌ایی از دروغ‌ها، بلایی طبیعی و شورش ساکنین جزیره مواجه می‌شوند. علاوه بر این، صحنه نهایی فیلم موضوع بحث جالبی بین شما و دوستانتان خواهد بود.

 

مه (The Mist)

مه

درامی ترسناک از فرانک دارابونت، خالق مشهور رستگاری شاوشنگ، که بر اساس کتاب استفن کینگ ساخته شده است. تفاوت آن‌ها در صحنه نهایی فیلم است که یکی از پیچیده‌ترین صحنه‌های اصلی فیلم است. قصد نداریم که از جذابیت فیلم کم کنیم، اما می‌خواهیم بگوییم که کینگ از چنین چرخشی خشنود است، وی همچنین ادعا می‌کند که ایده اصلی در ورای حوادث ناگوار شخصیت‌های کتاب همین است.

 

راهنمای هیچ هایکرها برای سفر در کهکشان (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)

راهنمای هیچ هایکرها برای سفر در کهکشان

روزی ناوگان عظیمی از سفینه‌های موجودات فضایی وارد مدار زمین می‌شود و به تمام نژاد‌های بشر اعلان می‌کنند که سیاره آن‌ها برای ساخت راه فرعی مجللی بین ستارگان از بین رفته است. این فیلم هم موجب خنده و هم درنگی برای تفکر فراهم می‌کند؛ در هر نکته طنزی، رگه‌هایی از حقیقت خفته است.

 

درگذشتگان (The Departed)

درگذشتگان

دو تن از بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی پلیس خود را در موقعیتی خدعه‌آمیز می‌یابند، یکی جاسوسی در مقام پلیس، و دیگری پلیس مخفی است. هر دو تصور می‌کنند که وظیفه آن‌ها انهدام دشمنان است، اما به مرور حقایقی پیچیده آن‌ها را از درون متحول می‌کند.

 

حس ششم (The Sixth Sense)

حس ششم

این فیلم، تصویری از سرنوشت وحشتناک پسری ۹ ساله است. قطعاً کودکی به این سن نمی‌تواند به تنهایی کاری از پیش ببرد، اما هنگامی که روانشناسی برجسته به او کمک می‌کند، نه اینکه تصور کنید کارهای غیرعادی یا روحی خاصی انجام می‌دهد، بلکه زندگی پسر آسان‌تر می‌گردد. او دکتر را محرم دانسته و به او اعتماد می‌کند، این اعتماد حتی از اعتماد او به مادرش نیز بیشتر است. پایان غیرمنتظره فیلم چندان مد نظر نیست، توجهات، بیشتر معطوف بر احساسات شخصیت‌ها و پیچیدگی و چرخش حوادث می‌شود.

 

زندگی دیوید گیل (The Life of David Gale)

زندگی دیوید گیل

یک استاد دانشگاه روشنفکر و مطیع قانون، که در برابر مجازات اعدام فعالیت می‌کند، برای قتل همکارش به مرگ محکوم می‌شود. این فیلم درامی هوشمندانه مبنی بر اینکه عدالت نیز می‌تواند مرتکب خطاهای مهلکی شود و هیچ چیز نمی‌تواند مانعی در برابر عقاید برخی افراد ایجاد کند، می‌باشد.

 

بهترین پیشنهاد (The Best Offer)

بهترین پیشنهاد

همچون بسیاری از ماجراهای هیجان‌انگیز، بهترین پیشنهاد از استاندارد کاملی برخوردار است و ساختاری مستقیم دارد، و بینندگان احتمالاً مخلص کلام را فوراً در می‌یابند. اما برخلاف فیلم‌های دیگری که در این ژانر ساخته شده است، جاذبه‌های فوق‌العاده‌ایی دارد. کارگردان موضوع فیلم را به طرز هنرمندانه‌ایی چرخانده و تمام تماشاچیان را مسحور می‌کند.

 

شهروند حامی قانون(Law Abiding Citizen)

شهروند حامی قانون

بازپرس بخش جنایی به دعوی چند تن از مجرمین رسیدگی می‌کند و آن‌ها را آزاد می‌سازد. مردی که همسر و فرزندش به دست جنایتکاران به قتل رسیده‌‌اند، تصمیم می‌گیرد تا خودش عدالت را اجرا کند و از آن‌ها انتقام بگیرد. دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد، اما به طور اتفاقی، چیزی می‌گوید که هیچ معنایی ندارد، می‌گوید که بدون خروج از سلولش آن‌ها را خواهد کشت تا شرایطش فراهم شود. شاید ادعایی خنده‌دار به نظر برسد، اما به زودی پلیس درمی‌یابد که باید او را بهتر بشناسد.

 

پرستیژ (The Prestige)

پرستیژ

جریان فیلم در اواسط قرن نوزدهم اتفاق می‌افتد که رازآلودگی در همه جا پراکنده است و همه بر حقه‌های جادویی تمرکز دارند. رابرت و آلفرد دوستانی قدیمی و خیالباف هستند، اما مسیر شغلی آن‌ها منجر به رقابت بین آن‌ها می‌گردد. آن دو به عملکرد یکدیگر اعتراض می‌کنند، رازهای تجاری یکدیگر را افشا می‌کنند و در نهایت به دشمنان خونی تبدیل می‌شوند. این فیلم مختص کسانی است که عاشق حوادث غیرمنتظره‌، امور پراهمیت و نمایی جسورانه و تازه‌اند.

 ترجمه : ندا پویان راد 

2016-12-10 00:00:00

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0