وقت تلف کن های اینترنت !

بی شک کارهای واجب تری دارید که باید بهشان برسید تا اینکه بخواهید وقت خود را صرف چرخیدن در اینترنت کنید، از جمله ی این کارها رسیدگی به امور شخصی و زندگی و البته شاد کردن خود است!

internet-time-wasters


معرفی چیزهایی که وقتمان را در اینترنت هدر می دهند و راه های مقابله با آن ها


قطعا نمی توان این واقعیت را انکار کرد: ما کاملا به کامپیوتر و گوشی های هوشمندمان وابسته شده ایم. وقتی به این قضیه فکر می کنیم می بینیم که این امر بسیار تاسف برانگیز است. اگرچه اینترنت برای زندگی روزانه مان فوائد بیشماری دارد، با این حال تا پایان روز مدت زیادی را جلوی صفحه ی کامپیوتر می گذرانیم که معمولا در تقویت روحیه و شاد بودنمان نقشی نخواهد داشت.

تنها راه حل این است که مدت زمانی را که بیهوده در پای کامپیوتر و گوشی هدر می دهیم صرف امور شخصی خود و بودن در کنار دوستان مورد علاقه و خانواده مان کنیم. برای تحقق این امر، در ادامه به معرفی 3 برنامه ی اینترنتی که هدر دهنده ی زمان اند و راه خلاصی از تاثیرات منفی شان می پردازیم.

1. فیس بوک 

اول بگذارید قضیه را روشن کنم: خودم به شخصه از طرفداران فیس بوک هستم! به عقیده ی من فیس بوک راه ارتباطی عالی ای است تا در یک زمان واحد بتوان با عده ی زیادی در ارتباط بود. اما سوال اینجاست: برای برقراری این ارتباط چه مدت زمانی را باید به آن اختصاص داد؟

شاید در برابر این جبهه بگیرید یا در پذیرش آن تردید داشته باشید اما واقعیت این است بسیاری از پست ها در فیس بوک بی معنی هستند. و کسی هم نمی تواند جلوی گذاشتن چنین پست هایی را بگیرد اما شما به عنوان یک کاربر قطعا این حق انتخاب را دارید که یا بی توجه از چنین پست هایی بگذرید و یا ساعت ها وقت خود را صرف بحث در مورد چنین پست های بی ارزشی کنید.

راه مقابله با آن:
برای خودتان قانون بگذارید. تنها یک مرتبه در روز از فیس بوک تان دیدن کنید، و تنها بر روی پست هایی با بار مثبت تمرکز کنید. حتی ممکن است بعد از مدتی قانونتان را به یک بار در هفته تغییر دهید! مطمئنا پس از مدتی متوجه می شوید که با این کار چیز زیادی از دست نمی دهید و در کنارش اوقات فراقت بسیاری برایتان باقی می ماند.

 

2. فیدهای روزمره 

  

اکثر ماها روزانه و از روی عادت، سایت هایی را چک می کنیم. عادت بازدید از این سایت ها یک جورهایی شبیه به عادت نوشیدن چای سحرگاهی مان شده است. با این تفاوت که این چای تمام می شود اما مطالب این سایت ها ظاهرا هرگز تمام شدنی نیستند!

این سایت ها برای بقای خود مجبورند روزانه و حتی به صورت لحظه ای اخبار جدید و محتویات جدیدی را به روز کنند. آیا تابه حال برایتان پیش آمده است که یک روز نتوانید اخبار این سایت ها را پیگیری کنید؟ آیا با چک نکردنش چیزی از دست دادید یا تاثیر منفی ای بر رویتان گذاشت؟ احتمالا پاسختان منفی خواهد بود.

راه مقابله با آن:
بازدید روزانه از این سایت ها را تنها به آن هایی که ارزشمند و مفیدند محدود کنید و پس از مدتی آن ها را هم به یک یا دو سایت کاهش دهید. مگر آنکه محتویات آن ها را بسیار آموزنده بدانید. وقتتان را هدر ندهید. قبول کنید که: به جای اینکه ساعت ها وقت خود را صرف محتویات پوچ و بی ارزش کنید، می توانید از آن به شیوه های ارزشمند تری استفاده کنید.


 3 . ایمیل 


دو مورد قبلی بسیار مشهود و پذیرفتنی بودند. اما این یکی نه! ایمیل به خوبی خود را در لباس استفاده ی بهینه از زمان مخفی کرده است! با این حال با اندکی دقت متوجه می شویم به غیر از نامه های مربوط به موارد کاری یا موارد شخصی که لازم است به سرعت بدان ها پاسخ داده شود، در سایر موارد نیز، روزانه توجه زیادی به آن ها می کنیم.

به عنوان مثال، با اینکه پاسخ دادن ایمیل افراد در اسرع وقت کاری بسیار مودبانه است، اما اکثر مواقع برای افراد چندان مهم نیست که به ایمیلشان به فاصله ی دو ساعت پاسخ دهید یا 24 ساعت! قبول دارم زمانی که ایمیلی می خوانید بسیار وسوسه می شوید در همان لحظه پاسخش را بدهید و به همین خاطر است که معتقدم نباید مدام ایمیلتان را چک کنید!

راه مقابله با آن:
زمانی را در روز مشخص کنید و ایمیل ها یتان را در آن زمان چک کنید که می تواند یک بار یا دو بار در روز باشد. و در ساعت های دیگر اصلا به سمت ایمیل هایتان نروید. اگر افرادی هستند که انتظار دارند فورا به ایمیل شان پاسخ دهید برایشان ایمیلی مودبانه بفرستید و آن ها را از این قانون جدیدتان مطلع کنید و بهشان بگویید در مواقع اضطراری چگونه با شما در تماس باشند.

توجه:

برای دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید از سایت RescueTime دیدن کنید. به کمک این سایت می توانید مدت زمان کار با اینترنت را زیر نظر داشته باشید و برای خودتان زمان سنج بگذارید تا زمان پایان کار با اینترنت را یادآوری کند. کنترل زمانتان را مجددا در دست بگیرید چرا که زمان منبع ارزشمندی برای هر فرد به شمار می رود. بدون زمان هیچ حیاتی نخواهید داشت. با زمان، این فرصت را دارید تا به طور نامحدودی از زندگی و کشف ناشناخته ها لذت ببرید. از همین امروز شروع کنید و از فوائد زمان بهره بگیرید.

2014-08-06 00:00:00

نظرات (1)

  • معصومه

    عالیه مطلبتون پیشنهادای کوچیکیه که کاربردیه اما ممکنه اصلا به ذهنمون نرسه .درمورد روشای ترک واتس و وایبرو اینستاو کلا بیشتر درورد ترک اینترنت مطلب بزارید تا بتونیم بیشتر به دنیای واقعیمون برسیم .عمرمون وجوونیمون داره تو نت از بین میره .ممنون از زحممتون :)

نظر خود را اضافه کنید.

0